Aim of this website is that to create ways to question thinking about queer theory, how to form attitudes towards information production while making it easier to think about queer theory, witnessing primarily local pressures that are upon queer subjectivities and their experience against violence and the solutions they find against this violence, seeing how they stand common ideas and fight them.

documentaries-iconDocumentaries > Travesti Terörü

Original Title

Travesti Terörü

Director

Aykut Atasay

Year

2005

Country

Turkey

Travesti Terörü

Travesti Terörü ana akım medyanın travestileri sunumu ile aktivistlerin, transseksüel ve travestilerin söylemlerini konu alan röportajlarla birlikte televizyon ve gazetelerdeki haberleri gösteriyor. Haberlerde travesti ve transseksüellerin marjinal ve merak uyandıracak şekilde sunulduğunu, kişilerin meta olarak sadece reyting kaygısıyla bir yerleştirmeye maruz kaldığını görmek mümkün.

Pınar Selek belgeselde aktarılan haberler ve kişiler arasındaki ayrımı anlatıyor: ?Ses gerçek, görüntü gerçek ama o varlık gerçek değil. Pasif izleyici konumumuz medyanın organize şekilde beynimize soktuğu formatlar bizim dünyaya bakışımızı etkiliyor?.

Belgeselde dikkat çeken bir nokta da, röportaj yapılan transseksüellerden Özlem?in 28 Eylül 2005 tarihinde aşırı doz uyuşturucudan öldüğü (ya da intihar ettiği) bilgisi. Belgesel sonrasında belgeselde yer alan transseksüelin yakın bir zamanda ölmesi sorununun boyutlarını birinci gözden ve tüm gerçekliğiyle görmemize sebep oluyor.