Aim of this website is that to create ways to question thinking about queer theory, how to form attitudes towards information production while making it easier to think about queer theory, witnessing primarily local pressures that are upon queer subjectivities and their experience against violence and the solutions they find against this violence, seeing how they stand common ideas and fight them.

documentaries-iconDocumentaries > Incomplete Wish

Original Title

Eksik Dilek

Director

Duygu Altıngöz, Meryem Gültabak, SelinYıldız

Year

2004

Country

Turkey

Incomplete Wish

Ankara'da yaşayan Buse ve Derya'nın yaşamlarını konu alır. Buse ve Derya'nın ortak özellikleri ikisinin de transseksüel olmasıdır. Belgesel, evdeki yaşamları, aileleriyle ilişkileri, sosyalleştikleri ortamlar ve sorunlarını anlatır.

Derya'nın annesiyle röportaj yaptığı kısımda annesi, Derya'nın çocukluğunda neler yaptığını anlatır. 1 yaşında elbise aldığını ama tüm ısrarlarına rağmen Derya'nın elbiseyi giymediğini, abisinin pantolonlarını giymeyi tercih ettiğini, Derya'nın yönelimini heteroseksüelliğe çevirebilmek için görücü usulü evlendirdiğini söyler. Derya 4-5 yıl evli kalır ve çevresindekiler ona 'sen düzeleceksin' der. Derya'nın bir günlük evine de konuk oluruz. Evinde tıraş olduğunu, saçlarını erkek kuaförüne kestirdiğini, tespih çektiğini görürüz.

Buse'nin ailesiyle ilgili bilgi verilmez. Onun da bir gününü izleriz. Makyaj yapar, arkadaşıyla sosyalleşir, kadınlar tuvaletine girer.