Aim of this website is that to create ways to question thinking about queer theory, how to form attitudes towards information production while making it easier to think about queer theory, witnessing primarily local pressures that are upon queer subjectivities and their experience against violence and the solutions they find against this violence, seeing how they stand common ideas and fight them.

documentaries-iconDocumentaries > Bruises, Soldier, Refuse

Bruises, Soldier, Refuse Original Title

Çürüğüm, Askerim, Reddediyorum

Director

Aydın Öztek

Year

2009

Country

Turkey

Belgesel, cinsel yönelimleri sebebiyle askerlik yapmak istemeyenlerin karşılaştıkları iki çıkar yol olan vicdani ret veya çürük raporu alma üzerine kurulmuş. Röportaj şekliyle süren belgeselde vicdani retçi Mehmet Tarhan, Mehmet Tarhan?ın avukatı, Perihan Mağden, Pınar Selek gibi konusunda uzman kişilerin de görüşleri alınırken, LGBT derneklerindeki eşcinsellerle görüşmeler yapılıyor ve onların vicdani redde nasıl baktıkları, neresinde durdukları, neler yapamadıklarını anlatılıyor.

Belgeselde çürük raporu almak için geçirilen aşağılayıcı süreçlerden de bahsediliyor, ilişki anında fotoğraflama, anal muayene, tecavüz gibi. Mehmet Tarhan vicdani retçi olmasının nedenini cinsel yönelimi değil, politik kimliğinin neden olduğunu söylüyor. Bu durumu şöyle anlatıyor: "Ben benim için kolay olanı yaptım, başkaları da kendileri için kolay olanı yapıyorlar. Çürük raporu almak, belli bir cezalandırma sürecinden geçmeden kurtulmak anlamına gelmiyor. Film zorunlu askerlik olgusuyla bir eşcinselin karşılaşma biçimlerini, her üç haliyle ve bunları birbiriyle yarıştırmadan, bunlar arasında etik bir ayırım yapmadan gösterdiği için büyük bir keyifle yer aldım." (1)

Yönetmen Aydın Öztek, belgeseli okuduğu fakülteye bitirme tezi olarak sunar, hocalarının tepkisiyle karşılaşır, TÜRSAK?ın ?Geleceğin Sineması? projesine gönderir ve Kültür Bakanlığından destek alır.